Günter Neuhold

Karmester

Az ausztriai Grazban született 1947-ben. 1969-ben fejezte be karmesteri tanulmányait a helyi Zeneakadémián. Ezt követően két éven át tökéletesítette tudását, először Franco Ferrarával Rómában, majd Hans Swarowskynál Bécsben. 1972 és 1980 között Németország számos színházában vezényelt, legutóbb Hannoverben és Dortmundban, ahol első karmester volt.

1977-ben indult nemzetközi opera- és koncertdirigensi karrierje, miután számos nemzetközi karmesterversenyen ért el helyezést (Firenze 1. díj 1972; San Remo - Marinuzzi 1. díj 1976; Bécs - Swarowsky 2. díj 1977; Salzburg - Böhm 1. díj 1977; Milánó - Cantelli 3. díj).

1981-től 1986-ig a pármai Teatro Regio zenei igazgatója (különleges figyelmet szentelve Verdi operáinak) és az „Arturo Toscanini” Szimfonikus Zenekar vezető karmestere. 1986-tól 1990-ig az antwerpeni Flamand Királyi Filharmonikus Zenekar vezető karmestere és zenei igazgatója, vezetése alatt a zenekar nemzetközi hírű együttessé vált, amellyel Németországban, Ausztriában, Olaszországban, Nagy-Britanniában és Franciaországban is turnézott. Günter Neuhold a karlsruhei Badisches Staatstheater főzeneigazgatója volt 1989 és 1995 között. Ottani igazgatósága alatt vezényelt egy Richard Strauss-ciklust és „A Nibelung gyűrűje” ciklust. 1995/96 és 2002 között a Brémai Szabad Hanza Város színházának főzeneigazgatója és egyben művészeti vezetője volt. 2008 és 2014 között a Bilbaói Szimfonikus Zenekar vezető karmestere és művészeti vezetője. 2018/19-től a Szegedi Magyar Nemzeti Szimfonikus Zenekar vezető vendégkarmestere.

Állandó elfoglaltságai mellett számos nemzetközileg elismert zenekart vezényelt, mint pl. a Bécsi Filharmonikus Zenekart, a Bécsi Szimfonikus Zenekart, a Staatskapelle Dresdent, a Francia Nemzeti Zenekart, a Nyugatnémet Rádió és Televízió Szimfonikus Zenekarát vagy a budapesti Nemzeti Filharmonikus Zenekart. A világ rangos operaházainak ‒ többek között a bécsi Állami Operaház, a milanói Scala, a zürichi Operaház, a drezdai Operaház, a Bajor Állami Színház (München), Berlin mindhárom operaháza (Staatsoper, Deutsche Oper Berlin és Komische Oper), a Magyar Állami Operaház, a Párizsi Operaház ‒ gyakran fellépő vendége, nevéhez számos amerikai, orosz és japán turné kapcsolódik. Olyan neves fesztiválokon lépett fel, mint a Salzburgi Ünnepi Játékok, a Vaticano- Beethoven Missa Solemnis -Eurovision, a Francia Rádió Fesztiválja Montpellier-ben, valamint a Vlaanderen Fesztivál, a Velencei Biennálé, a Bruckner-Fesztivál, a Drezdai Zenei Ünnepi Játékok vagy a romániai Enescu Fesztivál.

1999-ben a Nagy ezüstérem az Osztrák Köztársaságért végzett szolgálatokért elismerésben részesült. Számos zsűri és mesterkurzus meghívott vendége.