Fejérvári Zoltán

Zongora

Fejérvári Zoltán az elmúlt évek magyar zenei életének egyik legérdekesebb fiatal tehetsége. A 2017-es Montreali Zongoraverseny győztese, 2016-ban pedig a rangos Borletti-Buitoni Trust ösztöndíjban részesült. Európa- és Amerika-szerte olyan rangos hangversenytermekben adott szólóestet, mint a Carnegie Hall, Canada’s Place des Arts, a müncheni Gasteig, a torinói Lingotto, a valenciai Palau de Música, a Biblioteca Nacional Buenos Airesben vagy a budapesti Zeneakadémia.

Szólistaként számos zenekarral működött együtt, úgymint a Budapesti Fesztiválzenekar, a Nemzeti Filharmonikusok, a Verbier Kamarazenekar vagy a Concerto Budapest, és olyan kiváló karmesterekkel dolgozott együtt, mint Fischer Iván, Takács-Nagy Gábor, Kobayashi Ken-Ichiro, Mathias Bamert, Kensho Watanabe és Kocsis Zoltán. Fejérvári 2019 januárjában megjelent első Janáček-szólólemezét lelkesen fogadta a kritika, a Gramophone szerint „a legérzékenyebb és legelmélyültebb felvétel” a zeneszerző műveiből. Legutóbbi Schumann-felvétele az Atma Classique gondozásában jelent meg 2020 májusában, és ismét elismeréssel méltatta a Gramophone: „Fejérvári kivételesen elmélyült művész, aki egyszerre ötvözi hangszerének színeit a kifogástalan zeneiséggel. Akik még nem hallották őt játszani, ritka csemegére számíthatnak.”

A 2019-2020-as szezon egyszerre tartogatott kamarazenét, szólóestet és zenekari fellépéseket Fejérvári számára, öt évszázadnyi repertoárt átívelve. A koncertszezont a Santa Fe-i Kamarazene Fesztiválon kezdte egy szólóesttel, melyen Bartók, Jörg Widmann és Schumann műveit tolmácsolta, ezt kamarazenei koncertek követték. 2019 novemberében Fejérvári a washingtoni Performing Arts-ban debütált Janáček, Schubert és Chopin műveivel. Továbbá debütált a beaconi Howland Chamber Music Circle-ben, New Yorkban, a minnesotai Frederic Chopin Society-ban, a sanford-hilli zongorasorozat keretén belül a Western Washington Egyetemen és a Norfolk & Norwich Zenei Társaságban az Egyesült Királyságban.

Az elmúlt szezon bővelkedett zenekari fellépésekben, mint például Bartók 3. zongoraversenye a San Antonio és Winnipeg Szimfonikus Zenekarral, J.S. Bach d-moll és A-dúr zongoraversenye a Cseh Filharmonikusokkal, Dohnányi Variációk egy gyermekdalra című műve a Concerto Budapest közreműködésével, Keller András vezényletével, illetve Mozart no. 25-ös zongoraversenye Antal Mátyás vezényletével és a Miskolci Magyar Szimfonikus Zenekarral. Kamaramuzsikusként Fejérvári együttműködött az Elias Quartettel a liverpooli Filharmonikus Zenekar előadásán, illetve Diana Tishchenko hegedűművésszel Aix-en-Provance-ban és La Chaux-de-Fonds-ban. Továbbá vendége volt a brooklyni Kamarazene Fesztiválnak is.

Az elmúlt évadban olyan neves helyeken adott szólóestet, mint a Classical Spree, a montreali Szimfonikus Zenekar fesztiválja vagy a Luzerni Fesztivál, ahol mentora, Schiff András felkérésére játszott kortárs és barokk műveket. Fellépett továbbá a Gilmore Keyborad Fesztivál Rising Stars sorozatában és a Vancouver Előadóművészeti Központban, British Columbiában. Schiff András felkérésére részt vett a „Building Bridges” (Összekötő hidak) nevű sorozatában, ahol fiatal, különleges tehetségű zongoristák mutatkoznak be. Ennek köszönhetően Fejérvári a 2017-2018-as szezonban fellépett többek között Berlinben, Bochumban, Brüsszelben, Zürichben és Ittingenben. Olyan neves zenekarok vendége volt, mint a Budapesti Fesztiválzenekar: Fischer Iván vezényletével Beethoven op. 15-ös C-dúr zongoraversenyét adták elő Budapesten és Varsóban. A Zeneakadémián Fejérvári J.S. Bach BWV 1056-os f-moll zongoraversenyét és Sosztakovics op. 35-ös c-moll zongoraversenyét játszotta. Fejérvári többek között együtt játszott a Keller és Kodály Vonósnégyessel, Joseph Lin hegedűművésszel és Keller Andrással, Gary Hoffman, Christopher Richter, Ivan Moneghetti, Frans Helmerson és Steven Isserlis csellóművészekkel, valamint Radovan Vlatković kürtössel. Fejérvári rendszeres fellépője a kronbergi Chamber Music Connects the World programnak, a Prussia Cove’s Open Chamber Music-nak, a Lisztomaniának a franciaországi Châteauroux-ban, a Tiszadobi Zongorafesztiválnak és a spanyolországi Encuentro de Música de Santandernek. Mitsuko Uchida meghívására 2014 és 2016 nyarán részt vett a Marlborói Zenei Fesztiválon. Marlborói zenésztársaival Amerika-szerte turnézott a 2017-18-as és a 2018-19-es évadban.

Fejérvári első szólólemeze Janáček műveivel a Piano Classics gondozásában jelent meg 2019-ben. A CD-n többek között hallható a Benőtt ösvényeken, a Ködben és az 1905-ös zongoraszonáta. A 2013-as Liszt Malédiction Hungaroton-felvétele a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusokkal a Grand Prix du Disque díjban részesült. Kállai Ernővel készített Mozart-felvétele szintén a Hungaroton lemezkiadónál jelent meg 2014-ben.

„Fejérvári játéka többrétegű és precíz, teljes koncentrációt igényel a közönség részéről. Minden egyes hangnak megvan a maga saját dinamikája, karaktere és kifejezése.” – Kulturvollzug

„Fejérvári Schumann-interpretációja gyengéd, filozofikus és némileg önelemző, de ahol szükséges volt, ott mindig nagy szenvedéllyel játszott. A lassú részeket éneklő rubátóval értelmezte, az utolsó tételben pedig megmutatta nekünk floresztáni temperamentumát, amely valóban hitelessé tette az előadást.” Muzsika

„Fejérvári káprázatos technikája a legnagyobb zongorista virtuózok közé emeli, értelmezései pedig ösztönösen forradalmiak. Még a legelcsépeltebb darabokat is egyfajta finom, arisztrokratikus fénnyel tölti meg.” – South Florida Classical Review