UMZE

Kamaraegyüttes

Az UMZE Kamaraegyüttes Magyarország vezető modern zenei szólista ensemble-ja, amely az Új Magyar Zene Egyesülete  (UMZE) együtteseként az „új magyar zene” eredeti szellemisége jegyében mindenkori céljának tartja a kortárs magyar és nemzetközi zene megszólaltatását, a XX. század kevésbé ismert remekműveinek felélesztését, valamint azt a missziót, hogy emlékezésre méltó zeneszerzői életművekre irányítsa az utókor figyelmét. Az UMZE – legendás előd-szervezetéhez hasonlóan – ugyancsak feladatának tekinti az új magyar zene megismertetését Magy...

Az UMZE Kamaraegyüttes Magyarország vezető modern zenei szólista ensemble-ja, amely az Új Magyar Zene Egyesülete  (UMZE) együtteseként az „új magyar zene” eredeti szellemisége jegyében mindenkori céljának tartja a kortárs magyar és nemzetközi zene megszólaltatását, a XX. század kevésbé ismert remekműveinek felélesztését, valamint azt a missziót, hogy emlékezésre méltó zeneszerzői életművekre irányítsa az utókor figyelmét. Az UMZE – legendás előd-szervezetéhez hasonlóan – ugyancsak feladatának tekinti az új magyar zene megismertetését Magyarország határain kívül.

 

1906-1907 körül végzett egy generáció a Liszt Ferenc alapította budapesti

Zeneakadémián, melynek tagjai közül a legtehetségesebbek és legradikálisabbak Bartók Béla, Kodály Zoltán és Weiner Leó voltak. Velük született meg a magyar avantgárd zene, azaz a korabeli szóhasználat szerint, modern magyar „műzene”. Az új zene zászlóbontása Európában sehol nem ment harc nélkül. Magyarországon különösen kemény héja volt a „császári és királyi” konzervativizmusnak, és a modern magyar zenének nemcsak a befogadása, hanem már a megszólaltatása is falakba ütközött. Ezeknek a falaknak az áttörésére jött létre 1911-ben az Új Magyar Zene Egyesület, amelynek központi alakja Bartók Béla volt.

1997-ben, egy karizmatikus ütőhangszeres művész, Rácz Zoltán, a zeneszerző Tihanyi László és a zenetörténész Wilheim András életre hívta az UMZE Kamaraegyüttest, amely az új zene előadására esküdött fel, nevében is emléket állítva az elődöknek, egyben jelezve a repertoár kiválasztásának és megszólaltatásának megalkuvás nélküli, minőségi követelményeit is. 2005 október 11-én —  mintegy a Kamaraegyüttes tevékenységének folytatásaként — jelentős magyar muzsikusok — többek között Ligeti György, Kurtág György, Szőllősy András, Dobszay László, Eötvös Péter, Jeney Zoltán, Rados Ferenc, Perényi Miklós — megalapították Az Új Magyar Zene Egyesületét, amely a Kamaraegyüttes fenntartója lett. Az egyesület első elnöke Vidovszky László zeneszerző lett. 2019-től Horváth Balázs zeneszerző tölti be az elnöki pozíciót. Ugyancsak 2019-től, Rácz Zoltán munkáját folytatva, a művészeti vezető Vajda Gergely karmester-zeneszerző lett. Az új elnökség és a művészeti vezető az UMZE tradíciójának folytatás mellett célul tűzte ki azt is, hogy az egyesület által fenntartott ensemble tagsága fiatal muzsikusokkal bővüljön. A Horváth Balázs által 2008-ban életre hívott THReNSeMBLe együttes és az UMZE együttes korábbi, részben alapító zenészeivel közösen alkotják a megújult együttes hangszeres magját.

www.umze.hu